Matematiği Hisset!

Merhaba!

Başlığı okuyunca ne düşündünüz? Hayatınız boyunca matematiği hiç hissedemediğinizi, içselleştiremediğinizi mi? Siz de biliyorsunuz ki bu konuda yalnız değilsiniz, birçok insan böyle düşünüyor. Peki, bunun nedeni ne? Neden matematik hissedilemiyor, içselleştirilemiyor? Bu sorunun cevabını da biliyorsunuz. Matematiği sayfalarca sayı yazılan, sürekli hesaplama yapılan bir ders olarak aldınız, öyle verildi. Hiçbir konu derinlemesine anlatılmadı. Hep sordunuz: “Bu benim nerede işime yarayacak?”. Ve cevap çoğu zaman gelmedi. Matematiğin gerçek yaşamla ilişkisi kurulamadı. Çünkü matematik dersinde hesaplama yapmak çok daha önemliydi.

Bugün sizlerle paylaşacağım yazı, İngiliz matematikçi Conrad Wolfram’ın TEDTalks’taki konuşması üzerine. Matematik öğretiminde, hesaplama yapmanın matematiğin gerçek yaşamla ilişkisini göstermekten daha önemli görülmesine “Matematik hesaplamak değildir.” diyerek karşı çıkıyor Wolfram. Ve ekliyor: “Matematik öğretiminde etkin bilgisayar kullanımı hesaplamanın yerini alırsa matematik hissedilir!”

Wolfram, konuşmasında matematik öğretiminde gördüğü aksaklıkların bilgisayar kullanımıyla aşılabileceğinden bahsediyor. “Kağıt, bilgisayardan önce icat edildi diye matematik öğretmek için bilgisayar yerine kağıtla uğraşmanız gerekmez.” diyerek hesaplamada bilgisayar kullanımının gerekliliğine dikkat çekiyor. Eğitimde asıl kazanımın matematiksel düşünme becerisi olduğunu, işlemleri bilgisayarların, bilgisayar yazılımlarının yapmasının düşünüldüğü kadar kötü olmadığını belirtiyor.

Günümüzde bilgisayar teknolojisi her alanda hayatın içindeyken eğitim alanında da olması ve öğretim programlarının da buna göre yeniden şekillenmesi gerektiğini söyleyen Wolfram’a pek çok noktada katılmamak elde değil. Konu üzerine düşündürücü ve etkileyici bir sunum yapan Wolfram’ın şu cümlesi ise konuşmasının özeti: “Bilgisayar kullanımıyla öğrenciler, daha zor problemleri deneyimleme şansı, matematikle oynama ve etkileşime girebilme olanağı ve matematiği hissedebilme imkanı kazanacaklar.”

Conrad Wolfram’ın matematik öğretimi ve bilgisayar kullanımıyla ilgili görüşleri hakkında detaylı bilgi için “Teaching Kids Real Math with Computers” isimli konuşmasını izlemenizi tavsiye ederim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s